Wiek, w którym warto wysłać dziecko na obóz, może zależeć od wielu czynników, takich jak dojrzałość dziecka, jego gotowość do spędzenia czasu z dala od domu oraz rodzaj obozu.
W głowach rodziców dzieci młodszych pojawiają się obawy, czy pociecha poradzi sobie emocjonalnie i czy ich dziecko zda ten pierwszy test na samodzielność. Bywa i tak, że to zatroskani rodzice mocniej przeżywają rozstanie niż sam uczestnik, który w oczach wychowawców w trakcie imprezy wakacyjnej jawi się jako wzorowy obozowicz. Po wakacyjnych campach bardzo lubimy przekazywać takie informacje zaskoczonym rodzicom, którzy wbrew obawom zdecydowali się wysłać małego debiutanta na samodzielny wyjazd.
Co więc najbardziej niepokoi rodziców?
Bezpieczeństwo dziecka
Czy dziecko będzie bezpieczne z dala od domu? Czy kadra i personel obozu zapewnią odpowiednią opiekę i nadzór? Wszystkie nasze obozy są zgłaszane do Kuratorium, które wnikliwie weryfikuje, czy obiekt i organizator spełniają wymogi związane z pozwoleniami formalnymi dotyczącymi organizacji imprez turystycznych dedykowanych dzieciom i młodzieży. Zawsze pozytywnie przechodzimy wszelkie kontrole na każdych destynacjach obozowych dbając o każdy aspekt posiadania stosownych dokumentów. Nasza kadra wychowawcza to osoby współpracujące z nami od wielu sezonów, doskonale odnajdująca się w pracy z dziećmi, posiadająca uprawnienia wychowawców kolonijnych, jak również instruktorskie związane z uprawianiem wszelakich sportów.
Tęsknota i strach dziecka
Jak dziecko poradzi sobie z tęsknotą za domem i czy będzie umiało radzić sobie w nowym środowisku? Zachęć dziecko przed wyjazdem do otwartego wyrażania swoich emocji i obaw, przypomnij o pozytywnych aspektach nowego środowiska i doświadczeń, które czekają na niego na obozie. Może to pomóc mu zobaczyć nowe sytuacje jako okazję do nauki i zabawy. My zadbamy o to aby każda minuta na obozie była zorganizowana i dostarczała pozytywnych emocji. Na naszych wyjazdach nie ma nudy, dzieje się dużo, uczestnicy są absorbowani aktywnością, ciekawymi wyzwaniami od rana do wieczora. Przy odpowiednim wsparciu kadry instruktorskiej tęsknoty naszych obozowiczów mijają, co pozwala w pełni ekscytować się wakacyjną przygodą.
Problemy zdrowotne
Czy dziecko będzie odpowiednio zadbane pod względem zdrowia? Jak obozowe posiłki wpłyną na jego dietę? W przypadku jakichkolwiek obaw dotyczących zdrowia dziecka na obozie (choroby przewlekłe, alergie, specjalne diety) należy zgłosić ten fakt przed wyjazdem aby wszystkie potrzeby związane z zdrowiem i żywieniem były przez nas odpowiednio uwzględniane. W każdej destynacji obozowej kuchnia zapewnia odpowiednie posiłki i dietę uczestnikom, którzy tego wymagają. Jesteśmy z rodzicami w stałym kontakcie w sytuacjach wymagających konsultacji medycznej aby jak najlepiej zaopiekować się obozowiczem. Wszyscy nasi wychowawcy i instruktorzy są przeszkoleni z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i dbają o to aby minimalizować sytuacje i zachowania potencjalnie niebezpieczne.
Adaptacja i relacje z innymi dziećmi
Czy dziecko poradzi sobie z nawiązaniem relacji z nowymi osobami i czy znajdzie swoje miejsce w grupie? Dokładamy wszelkich starań, aby każdy obozowicz poczuł się swobodnie i szybko zintegrował się z całą grupą. Motywujemy dzieci do aktywności, pomagamy jeżeli zauważymy trudności. Moderujemy zajęcia, aby każdy z uczestników mógł się wykazać i odnaleźć wśród rówieśników.
Komunikacja
W jaki sposób można komunikować się z dzieckiem? Jak kontaktować się z wychowawcą? Na naszych wyjazdach nie ma z góry ustalonego zakazu posiadania telefonu komórkowego, jednakże są pewne ograniczenia, które wszyscy uczestnicy muszą zaakceptować. Rozumiemy, że wakacyjny wyjazd bez mamy i taty, szczególnie dla młodszej grupy naszych obozowiczów, to duże przeżycie i to zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców zaniepokojonych faktem pierwszej dłuższej rozłąki z pociechą. Aby efektywnie komunikować się z dzieckiem na obozie, ważne jest, aby zachować otwarte i partnerskie podejście. W pierwszy dniu obozu zawsze wysyłamy do rodziców sms z numerem telefonu bezpośrednio do wychowawcy przypisanego do opieki nad ich dzieckiem. Zawsze jesteśmy do Państwa dyspozycji i zachęcamy do takiej formy kontaktu zarówno w przypadku wzajemnej potrzeby przekazania cennych informacji, jak i chęci porozmawiania z dzieckiem za naszym pośrednictwem.
Warto rozmawiać z osobami prowadzącymi obóz, zapoznać się dokładnie z naszą ofertą wakacyjną, zapytać o wszelkie kwestie związane z bezpieczeństwem i programem. Otoczenie się rzetelną informacją oraz wymiana opinii z innymi rodzicami również może pomóc w radzeniu sobie z obawami związanymi zapisaniem dziecka na obóz wakacyjny.
Brak komentarzy